یکی از تشکل‌های بخش خصوصی خبری مبنی بر خوراندن تریاک حل شده در آب به مرغ‌ها در برخی مرغداری‌ها را مطرح کرد و جنجال مرغ‌های تریاکی در میان کاربران به پا شد.

در چند روز گذشته مدیرعامل یکی از تشکل‌های بخش خصوصی مدعی شد که برخی از مرغداران به دلیل اطلاعات پایین، تریاک را در آب حل می‌کنند و به مرغ‌ها می‌خورانند تا بیماری آنها از بین برود. تریاک یکی از آرام‌بخش‌هاست و اگرچه بیماری طیور را از بین نمی‌برد، اما بدن مرغ را در برابر بیماری‌ها مقاوم می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود مرغ دوره ۴۵ روزه نگهداری در مرغداری تا زمان کشتار را بگذراند.

علیرضا رفیعی‌پور، رئیس سازمان دامپزشکی در این زمینه گفت، استفاده از تریاک جز این‌که بیماری را در مرغ‌ها مزمن‌تر می‌کند، نتیجه‌ای ندارد و بهتر است به جای استفاده از ‌چنین موادی،‌ از طریق مصرف داروها و  آنتی‌بیوتیک به سمت درمان طیور برویم؛ البته ایشان تأکید کرده که تا امروز هیچ گزارش رسمی به سازمان دامپزشکی از مصرف تریاک در مرغداری‌ها نرسیده است.

همچنین محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی این اتفاق را رد کرد و عنوان کرد: «این خبر هیچ‌گونه سندیتی ندارد و کاملا از طرف انجمن ما تکذیب می‌شود. شاید در ۲۰ سال گذشته مرغداران از سر ناآگاهی و پیشرفت‌نکردن طب طیور اقدام به این کار می‌کردند تا جلوی بیمارشدن مرغ‌ها را بگیرند که البته تریاک چنین خاصیتی هم ندارد ولی درحال حاضر با پیشرفت تجهیزات پزشکی و پیشگیری از شیوع بیماری‌های مختلف هیچ نیازی به مصرف موادمخدر وجود ندارد.»
البته این را هم باید عنوان کرد که برخی مرغداران برای استفاده از خاصیت آرام بخشی و کم تحرکی مرغان برای افزایش وزن آنها در دوره‌ی نگهداری در مرغداری دست به این کار میزنند که این موضوع هم تکذیب شد.