تکنولوژی روغن


روغن كتان flaxseed oil

روغن كتان flaxseed oil

تخم کتان یا تخم بزرک (flaxseed) به دو  شکل ظاهری قهوه‌ای و زرد طلایی (خود گیاه کتان بیش از ۲۰۰ گونه دارد) یافت  می شود .تخم کتان منبعی سرشار از مواد مغذی همچون فیبر، منیزیوم، ویتامین  B1، اسید چرب آلفا لینولنیک، و امگا ۳ است. بذر کتان منبعی برای چربی سالم،  آنتی اکسیدان، و فیبر است.با  تخم کتان روغن نباتی تولید می‌شود و به عنوان روغن کتان یا روغن بزرک، که  یکی از قدیمی‌ترین روغن‌های تجاری است کاربرد دارد. این روغن خوراکی با  فشردن سرد و گرم بدست می‌آید.

روغن کانولا

روغن کانولا

دانه کانولا در واقع دانه روغنی کلزاست که در کانادا دستخوش تغییرات ژنتیکی شده است و دارای اسید اروسیک( اسید چرب با مضراتی مثل انسداد عروق) کمتر و گلوکوزینولات(ترکیباتی که طعم روغن را بد می‌کند) کمتر است.

همه چیز در مورد روغن حیوانی

همه چیز در مورد روغن حیوانی

روغن حیوانی نوعی روغن جامد مخصوص سرخ کردن بوده که نسبت به دیگر روغن‌های جامد موجود در بازار سالم‌تر است و خطر لخته شدن خون و سکته را کاهش می‌دهد. این روغن به طور سنتی معمولا در دو فصل بهار و پاییز درست می‌شود و نوع بهاره آن به دلیل استفاده حیوانات از علف‌های تازه‌ی بهار، عطر و بوی بهتری دارد. دو نوع روغن حیوانی گاوی و گوسفندی وجود دارد که نوع گوسفندی آن خوشمزه‌تر و گران قیمت‌تر است.

روغن پالم

روغن پالم

روغن پالم یک روغن گیاهی خوراکی است که از مزوکاپ(بخش خمیری قرمز رنگ) دانه روغنی پالم ، که به طور عمده از دانه روغنی آفربقایی Elaeis Guineensis ، و به میزان کمتری از گونه  آمریکایی Elaeis Olidea و نخل ماریپا Attalea Maripaگرفته شده است.  

روغن ذرت

روغن ذرت

دانه ذرت شامل آندوسپرم (82%) ، جوانه (12%) و پوسته مي باشد . 80_84 درصد  از كل روغن دانه ذرت در منطقه جوانه ، 12 درصد در آلرون (خارجي ترين لايه  آندوسپرم كه جوانه و آندوسپرم را در برميگيرد) و 5 درصد در آندوسپرم  قراردارد . دربيشتر دانه ها ، لايه آلرون چند لايه سلولي است ولي در ذرت يك  لايه تكي از سلول هاي زنده وغني از فيتوسترول مي باشد . جالب است بدانيد  برخلاف بيشتر روغن هاي گياهي ، روغن ذرت ازدانه هايي بدست مي ايد كه تنها  3_5 درصد روغن دارند و اين مقدار در ساير دانه هاي روغني خوراكي بسيار  بيشتر است . اگرچه بدست آوردن روغن مستقيما از مغزها از نظر تكنولوژيكي  امكانپذير مي باشد اما بسيار پرهزينه بوده و همچنين مقدار روغن موجود در  مغز دانه كم مي باشد در نتيجه جوانه ذرت قبل از روغن كشي به روش آسياب خشك  يا مرطوب ازمغزدانه جدا مي شود .